Fotowoltaika

Fotowoltaika staje się coraz powszechniejsza. Jak wynika z raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018” udział Odnawialnych Źródeł energii w elektroenergetyce w 2020 roku będzie wynosił 16,5%, co pozwoli przybliżyć się do wymagań nałożonych przez Unię Europejską. Jednym z najlepszych sposobów uzyskiwania energii elektrycznej jest fotowoltaika, dostępna zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla prywatnych właścicieli domów. Dlaczego Polacy tak chętnie inwestują w systemy przetwarzające promieniowanie słoneczne w prąd?

Powodów takiego zainteresowania wśród użytkowników można wymienić klika. Przede wszystkim rośnie świadomość społeczeństwa i troska o środowisko. Polacy są coraz bardziej zainteresowani zmieniającym się klimatem i wielkością generowanego przez ich gospodarstwa domowe śladu węglowego. Do opinii publicznej zaczynają także docierać sygnały, że w niedalekiej przyszłości OZE będą stanowić główne źródło energii ze względu na wyczerpanie się tradycyjnych surowców. Bardzo ważną przyczyną jest również rosnąca opłacalność paneli fotowoltaicznych: w perspektywie zwiększających się cen za energię elektryczną inwestycja w ogniwa może się dość szybko zwrócić dzięki zmniejszeniu rachunków za prąd.

Podstawowym zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest dostarczenie prądu do urządzeń elektrycznych w budynku, co pozwala częściowo uniezależnić się od elektrowni, zwłaszcza w sezonie letnim, przy dobrym nasłonecznieniu. Zgodnie z zasadami net-meteringu nadwyżkę energii można oddać do sieci miejskiej, a w sezonie zimowym odebrać 80% wyprodukowanego wcześniej prądu za darmo.

Jeśli jednak chcesz jeszcze efektywniej wykorzystywać odnawialne źródła energii i sprawić, że Twój dom będzie bardziej przyjazny środowisku i niezależny od zewnętrznych dostawców energii, przemyśl kwestię montażu paneli fotowoltaicznych w systemie z pompą ciepła.